měsíc Březen

Březen - měsíc knihy v Městské knihovně Meziboří

Březen má již od roku 1955 svou tradici v kulturně společenském dění a také je tento rok brán jako první ročník Měsíce knihy.

Městská knihovna Meziboří vnímá tuto tradici především jako svátek tištěné knihy, která  nadále zůstává nenahraditelným společníkem mnoha čtenářů.

A proto jsme byli velice rádi, že po roční pauze, která byla způsobena Covidem jsme opět mohli přivítat v knihovně děti ze ZŠ a MŠ Meziboří.

Nejdříve nás navštívili žáci prvních a druhých tříd, kteří si prohlédli knihovnu a seznámili se s našimi prostory. Povídali jsme si, jak vyhledávat knihy, jak je knihovna rozdělena, jaké jsou povinnosti čtenáře … poté jsme měli pro děti připraven malý program zaměřený na strukturované učení pomocí třísložkových kartiček, doplňování písmenek abecedy či hry naučného pexesa.  Děti si také prohlížely vybrané knihy a časopisy.

Také akce „ Čteme s knihovnou „ je každoroční březnovou tradicí / kromě minulého covidového roku /. Navštívili nás žáci 4 až 8 tříd. Každý z nich představil svou oblíbenou knihu a přečetl vybraný úryvek. U mladších dětí převládalo téma dobrodružství či dětské encyklopedie. U starších pak fantasy nebo cizojazyčná literatura.

Nezapomněli jsme ani na děti předškolního věku. Obě mateřské školy spojili procházku s návštěvou naší knihovny.

Březnový měsíc v mezibořské knihovně byl velice pestrý. Přinesl nám nové čtenáře předškolního i školního věku. Akce s dětmi je pro nás vždy odpovědí a výzvou do další smysluplné práce.

                                                                                                                LP

2a-h

2b-d

Co se děje v Městské knihovně Meziboří v letních měsících

Co se děje v Městské knihovně Meziboří v letních měsících

 

Městská knihovna Meziboří je v provozu celé prázdniny. Výpůjční doba je pouze lehce upravena tak, aby vyhovovala našim čtenářům.

V prázdninových měsících evidujeme větší návštěvnost dětí, pro které máme velký výběr dětské literatury. Děti si nejčastěji půjčují naučné encyklopedie, knihy o zvířatech, dinosaurech. Z krásné literatury to jsou pohádky nebo dobrodružné příběhy.

Naši dospělí čtenáři mají každý měsíc možnost si vybrat a půjčit knihy z velké dávky knižních novinek.

 Čtenáři různých věkových kategorií k nám stále nacházejí cestu pro doplnění své „duševní potravy“ J. Opravdu si u nás vybere každý čtenář.  

Velice dobře funguje služba „rozvoz knih“ čtenářům, kteří z nějakého důvodu / zdravotní postižení, nemoc, pohybové obtíže /si pro knihy nemohou přijít. Čtenář zavolá, pošle sms, e-mail my knihy připravíme a dovezeme zákazníkovi domů zdarma.

Také IC je hojně navštěvováno cyklisty, turisty….těm nabízíme různé mapy, informační brožury, pohlednice, magnetky, vizitky a také rady, která místa v našem okolí navštívit.

V poslední řadě zmíníme kulturní sál, který prošel v létě malými změnami. Byly instalovány přídavné opony ke zkvalitnění technických požadavků. Všechna sedadla byla vydezinfikována, tak abychom mohli od září opět pokračovat v kulturní sezoně. A je opravdu na co se těšit. Připraveny máme dvě divadelní představení pro dospěláky, pohádku pro děti, mikulášskou nadílku s pohádkou, výstavu s vernisáží….atd.

Knihovnu můžete navštívit k příjemnému venkovnímu posezení s knihou, časopisem.  Nebo si prohlédnou v prostorách knihovny a vestibulu výstavu fotografií, dětských obrázků či prezentaci výrobků Energie o.p.s.

                                                                                                                                       L.P.

Ic-6

Mateřské školky v mezibořské knihovně

Mateřské školky v mezibořské knihovně

Na začátku dubna jsme do naší knihovny přivítali postupně všechny třídy předškoláků z obou mateřských školek.

Dětem jsme ukázali rozdělení knihovny, řazení knih, řekli jsme si, jak se v knihovně chovat, kdo je spisovatel a kdo ilustrátor, proč se knihy obalují  ....

Po malé prohlídce knihovny jsme dětem přečetli pohádku o zvířátkách, společně jsme si zazpívali a řešili hádanky.

Pak měly děti možnost si samy vybrat a prohlédnout leporela, pohádkové knížky, knihy o přírodě, verše,  básničky aj.

Děti byly z návštěvy nadšené, některé z nich se dokonce přišly s rodiči přihlásit do knihovny a staly se našimi malými čtenáři.

                                                                                                                                            L. P.

Img_20220406_104343

Přehrada Fláje

„ PŘEHRADA FLÁJE “ v Městské knihovně Meziboří.

Tak se nazývá výstava fotografií netradičního pojetí Flájské přehrady amatérských fotografek Jany Ženíškové a Blanky Jedličkové.

Návštěvníci vernisáže, která proběhla na začátku května obdivovali na fotografiích záběry vnitřní struktury přehrady, která fascinuje technickým řešením, které drží obrovskou masu vody.

Příjemně strávený podvečer, přátelská atmosféra, spousta známých lidiček z řad fotografů amatérů nebo z běžného života umocnila tuto vernisáž na příjemné setkání.

Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout do konce září v Městské knihovně Meziboří.

 

                                                                                                                                       L.P.

 3_3

 

 

 

 

 

Háta opět zavítala na Meziboří

Háta opět zavítala na Meziboří

28.dubna se sál  Kulturního zařízení města Meziboří zaplnil opět do posledního místa.  Tentokrát jsme pro naše návštěvníky vybrali komedii od autora Raye Cooneyho v české režii Roman Štolpa -  Velké lásky v malém hotelu.

Bláznivá komedie byla opět ve skvělém hereckém obsazení -  L.Vaculík, R,Štolpa,  M.Bočanová, M.Vašinka  a další.

Další divadelní komedie jsou připraveny na letošní podzimní dny.

                                                                                                                                        L.P.

1_12_2

Pohádka o třech námořnících

Pohádka o třech námořnících

Vždy na jaře se  Kulturní zařízení města Meziboří vyzdobí dětskými obrázky. Tentokrát děti MŠ a žáci ZŠ malovali na téma „ Mořský svět“.

Výtvarnice a bývalá učitelka paní  Jana Ženíšková svým odborným okem vybrala obrázky, které jí nejvíce zaujaly. Pro vítěze jsme připravili krásné ceny, které jsme osobně předali ve třídách ZŠ a MŠ.

Tématicky jsme pro děti vybrali „ Pohádku o třech námořnících “ pražského divadla Láryfáry, která je o čestném a dobrém kapitánu Hromovi, který se na své lodi Bublině vydává za svým snem… na ostrov Hukalulu.

Všechny obrázky budou po celý rok vystaveny ve vestibulu KZM. Zájemci si je mohou prohlédnout vždy v otvíracích hodinách městské knihovny Meziboří.

                                                                                                                                                             L.P.

   _dsc0023_3

Na poslední chvíli

Na poslední chvíli

2. října se sál Kulturního zařízení města Meziboří opět zcela zaplnil. Tentokrát byla na pořadu komedie agentury Harlekýn s názvem Na poslední chvíli. Tato skvělá fraška pojednává o povedeném tatínkovi, který anglickým humorem řeší veliký rodinný problém J.  

V komedii excelovali Václav Vydra, Martin Zahálka, Zuzana Slavíková, Kamila Špráchalová a další herci.  Smích a obrovský  potlesk diváků svědčil o tom,  že byli nadmíru spokojeni.

                                                                                                                               L.P

 1_8

Vernisáž obrazů Kateřiny Borecké

   

Vernisáž obrazů Kateřiny Borecké

 

Dne 5.10.2022 byla v Městské knihovně Meziboří zahájena výstava obrazů kreslených a malovaných paní Kateřinou Boreckou.

Návštěvníci této výstavy si mohli prohlédnout celou tvorbu, kde můžeme vidět obrazy, malované kameny a tvorbu pro děti. 

Příjemně strávený podvečer, přátelská atmosféra umocnila tuto vernisáž na příjemné setkání.

Celá tvorba bude v městské knihovně k vidění do března 2023.

                                                                                                             L.P.

 1_10

                                                                           

Můj nejlepší kamarád

 

   Komorní divadlo Kalich zavítalo na Meziboří

    S komedií Můj nejlepší kamarád se 7. listopadu sál Kulturního zařízení města Meziboří opět  zcela zaplnil. Tentokrát byla na pořadu komedie Komorního divadla Kalich Můj nejlepší kamarád.   

    V komedii exceloval Aleš Háma - komediální archetyp hravého lháře, který se dokáže vykroutit i ze zdánlivě bezvýchodných situací a vymýšlí si s takovou intenzitou, jako by to byl skutečně zažil J. Spolu s Petrem Motlochem, Terezou Kostkovou, Nelou Boudovou a Lucií Okonovou rozesmáli celý sál a obrovský  potlesk diváků svědčil o tom, že byli nadmíru spokojeni. 

                                                                                                                   Z.F.

 1_11

Mikulášská nadílka s pohádkou zakončila letošní kulturní rok

Mikulášská nadílka s pohádkou zakončila letošní kulturní rok

6.prosince se naposled v letošním roce zcela zaplnil sál Kulturního zařízení města Meziboří. Již tradičně byla připravena mikulášská nadílka s pohádkou DVD Litvínov s názvem Začarovaný les.

Po krásné pohádce a koledách, přišla na řadu nadílka, kterou všechny děti již netrpělivě očekávaly. 

                                                                                                                                                                               L.P

 1_13